Riskienhallintakoulutus

Riskienhallintakoulutus on osa B-ajokortin perussuoritusta 1.7.2018 voimaan astuneen lain mukaan. Koulutus korvaa myös entisen syventävän vaiheen koulutusosion. Ilmoitauduthan kurssille etukäteen joko toimistollamme tai netissä. Kurssi sisältää 4 tuntia teoriaa, liukasradalla käynnin, pimeällä ajon osuuden ja 2 ajotuntia.

Aika:
keskiviikkona 27.3.2019 klo 16:15 ( 2h teoriaa)
torstaina 28.3.2019 klo 16:15 ( 2h teoriaa)
perjantaina 29.3.2019 klo 13:45 liukasrata Jyvässeudun ajoharjoitteluradalla

Paikka: Autokoulun toimisto, Häyrisentie 4, 76100 Pieksämäki.

Mikäli olet suorittanut jo pimeällä ajon osuuden aikaisemman ajokortinsuorituksen yhteydessä, voidaan se hyväksilukea tähän koulutukseen.

Kursseille

Olemme Facebookissa

Ajankohtaista

Riskienhallintakoulutus korvasi syventävän vaiheen

Kesällä 2018 voimaan tullut ajokorttilaki poisti henkilöautokortin kolmivaiheisuuden. Entisen syventävän vaiheen tilalle tuli riskienhallintakoulutus. Mikäli olet suorittanut B-luokan korttisi vanhan lain aikana, muistathan suorittaa riskienhallintakoulutuksen ennen 2 vuoden määräaikaisen ajo-oikeuden päättymistä.

Yhteistyössä