Riskientunnistamiskoulutus - RTK

Riskienhallintakoulutus on osa B-ajokortin perussuoritusta 1.7.2018 voimaan astuneen lain mukaan. Koulutus tulee suorittaa ennen ajokokeeseen osallistumista. Koulutus korvaa myös entisen syventävän vaiheen tai II-vaiheen koulutusosion.

Ilmoitauduthan kurssille etukäteen joko toimistollamme tai netissä tästä.

 

Kurssi sisältää 4 tuntia teoriaa, liukasradalla käynnin, pimeällä ajon osuuden ja 2 riskiajotuntia.

Teoriatunnit voit suorittaa verkkoteoriatunteina. Liukasratana käytämme Jyvässeudun ajoharjoittelurataa. Liukasrataopetus on mahdollista suorittaa myös simulaattorissa. Pimeän koulutus suoritetaan simulaattorilla kesäaikana.

Mikäli olet suorittanut jo pimeällä ajon osuuden aikaisemman ajokortinsuorituksen yhteydessä, voidaan se hyväksilukea tähän koulutukseen.

Olemme Facebookissa

Ajankohtaista

Autokoulun lomaviikot

Autokoulun toimisto on pääsääntöisesti kiinni 27.7.-7.8.2020. Lomaviikkojen 31 ja 32 aikana, toimistolla on päivystys klo 12 - 16.30 ti 28.7. / to 30.7. / ti 4.8. Etukäteen sovitut ajot / ajotutkinnot lähtevät toimiston edestä. Sähköinen oppimisympäristö ja teoriatuntivalvomo toimivat normaalisti. Ajovarmalla voit suorittaa myös teoriakokeen lomaviikkojen aikana.

Hae ajokorttilupa sähköisesti

Kaikkien ajokorttia suorittavien tulee tehdä Traficomille ajokorttilupahakemus.

 

Ajokorttiluvan voit hakea sähköisesti henkilökohtaisilla nettipankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella.

 

Sähköinen lupahakemus maksaa 20 euroa.

 

https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssamme/ensimmainen-ajokortti

 

tai jos sinulla jo on joku ajokortti pohjalla niin

https://ajokortti-info.fi/muutokset-ajokorttiin/ajokorttiluokan-korottaminen