EAS-verkkokurssi

Ensimmäistä ajokorttia suorittavan koulutus (mopo, traktori, mopoauto, henkilöauto), joka sisältää 4 EAS-verkkoteoriatuntia ja valintasi mukaan sähköisen oppimisympäristön, e-oppikirjan sekä Netreeni-harjoitteluohjelman. Tarvittava määrä ajotunteja korttiluokkakohtaisesta minimistä riippuen.

EAS-verkkoteoriatunnit voit aloittaa kauttamme arkisin maanantaista torstaihin teoriatuntivalvomon aukioloaikoina. Toukokuun kurssi-ilmoittautumiset avoinna 2.5.-31.5.2023.

Ilmoittautua kurssille voit tästä tai soittamalla toimistollemme puh. 015-482 120 (toimistomme palvelee ma-to 10-16.30).

Mikäli olet suorittanut osan EAS-tunneista muualla, suoritat ajokorttia ikäpoikkeusluvalla / opetusluvalla tai sinulla on jo jokin aikaisempi korttiluokka suoritettuna ja korotat korttiasi esimerkiksi mopokortista henkilöautokorttiin muistathan merkitä ne ilmoittautumislomakkeelle.

Olemme Facebookissa ja Instagramissa

Ajankohtaista

Pieksämäen Ajovarma muuttaa

Pieksämäen Ajovarma muuttaa 17.4.2023 alkaen osoitteeseen Niilontie 6. Ajovarma palvelee ajokorttien lupa-asioissa ja teoriakoeasioissa tiistaisin klo 8:30-16:30. Ensisijassa palvellaan ajanvarauksen tehneitä asiakkaita.

B-ajokortin suoritus ikäpoikkeusluvalla

Henkilöautokortin suoritus ikäpoikkeusluvalla jo 17-vuotiaana on kasvanut. Tietoa poikkeusluvan hakemisesta ja edellytyksistä löydät Traficomin Ajokortti-info -sivulta. Vuodelle 2023 suunniteltu ajokorttilakiuudistus on rauennut ja laki pysyy toistaiseksi entisellään.